Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 czerwca 2025 r.
9:42

Gierek, Rodowicz i kosmos. Dzisiaj mija 47 lat od startu Hermaszewskiego

Autor: Zdjęcie autora opr. rs PAP
Mirosław Hermaszewski- pierwszy Polak w kosmosie
Mirosław Hermaszewski- pierwszy Polak w kosmosie (fot. M.Hermaszewski/FB)

Był 27 czerwca 1978 roku, kiedy z kosmodromu Bajkonur w ZSRR w kosmos wystartowała rakieta ze statkiem Sojuz-30. Pilot Mirosław Hermaszewski przeszedł do historii jako pierwszy Polak, który znalazł się na orbicie. Na pokład zabrał symbole Polski Ludowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieżyjący już Mirosław Hermaszewski do niedawna był nie tylko pierwszym, ale także jedynym Polakiem, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj 47. rocznica tamtego startu. Jego realia, zwłaszcza te polityczne, były zupełnie inne. Dla socjalistycznej Polski pod kontrolą Związku Radzieckiego lot obywatela był nie tylko powodem do dumy, czy okazją do przeprowadzenia naukowych eksperymentów. Wykorzystany musiał zostać także do celów propagandowych, w tym promowania idei komunizmu.

Polak na pokład zabrał nie tylko biało-czerwoną flagę i ówczesne godło państwowe z orłem bez korony, ale także fotografię pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - Edwarda Gierka oraz pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego - Leonida Breżniewa. Miał ze sobą także grudkę ziemi z pól Lenino i Warszawy oraz miniaturkę "Manifestu Komunistycznego". W kosmos poleciała również kopia księgi "O obrotach ciał niebieskich" Kopernika i miniaturowe wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. To ostatnie po latach polski astronauta podarował papieżowi, Janowi Pawłowi II.

Razem z naszym pilotem, absolwentem dęblińskiej "Szkoły Orląt" w radzieckiej misji kosmicznej wziął udział Białorusin, obywatel ZSRR, Piotr Klimuk. Załogę rezerwową stanowili natomiast Zenon Jankowski - pilot Ludowego Wojska Polskiego oraz Rosjanin, inżynier pokładowy, Walerij Kubasow. Start z kazachskiego Bajkonuru odbył się zgodnie z planem, rakieta w niebo wystrzeliła 27 czerwca 1978 roku, o godz. 17:27 polskiego czasu.

Jak później wspomniał Hermaszewski, tuż przed odliczaniem do startu, w statku kosmicznym astronautom puszczono muzykę - w tym utwory bardzo popularnej wtedy (dzisiaj też) Maryli Rodowicz oraz Anny German. Sojuz-30 na orbicie połączył się ze stacją Salut-6. Stacja z Polakiem na pokładzie okrążyła Ziemię 126 razy, każde kolejne zajmowało niewiele ponad 90 minut. Jak odnotowano, nad Polską po raz pierwszy statek z naszym obywatelem wewnątrz pojawił się o godz. 21:02.

Hermaszewski w niemal poetycki sposób opisywał widok z wysokości ok. 250 km nad Ziemią.

- Europa Środkowa spowita jest chmurami, ale część naszego wybrzeża odcina się od szarych wód Bałtyku. W Polsce zapada noc. Przyklejony do iluminatora chłonę widok Zatoki Gdańskiej, rozpoznaję światła Bydgoszczy. Wisła na całej swojej długości fosforyzuje resztką blasku dnia. Południe Polski jest okryte szczelną zasłoną chmur. Przelatujemy nieco poniżej Warszawy i zanurzamy się w kolejną, czwartą kosmiczną noc - relacjonował.

W trakcie kosmicznej podróży nasz astronauta prowadził szereg eksperymentów naukowych, jak badanie zachowania organizmu w stanie nieważkości, badanie z zakresu teledetekcji, czy obserwacje zórz polarnych. Najtrudniejsze były te pierwsze.

- Eksperymenty śledzili w Centrum Kierowania naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Każdy z nich czuł się w obowiązku sprawdzić swoje hipotezy lub choćby zadać pytanie. Na ich życzenie zwiększam podciśnienie i mdleję kilka razy. Jest mi niedobrze, a tymczasem oni są zachwyceni i cieszą się jak dzieci - wspominał Hermaszewski.

Lot trwał 8 dni. Statek wylądował bezpiecznie 5 lipca 1978 roku w okolicach miasta Arkałyk w Kazachstanie.

Mirosław Hermaszewski pochodził z Lipników na Wołyniu. W rzezi wołyńskiej z rąk Ukraińców stracił 19 członków swojej rodziny, w tym ojca. Jako dwulatek cudem uniknął śmierci. Z napadu UPA na wioskę uratowała go matka. Hermaszewcy po wojnie zostali wysiedleni na tzw. Ziemie Odzyskane, na Dolny Śląsk. W latach 60-tych Mirosław ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Akademię Sztabu Generalnego. Był jednym z 300 kandydatów na kosmonautów w ramach radzieckiego programu Interkosmos.

Po powrocie na Ziemię, polski astronauta otrzymał wiele państwowych odznaczeń. Szybko awansował na stopień podpułkownika, Poczta Polska wydała znaczki z jego wizerunkiem, a mennica - kolekcjonerską monetę o nominale 20 zł. W roku 2018 był bliski degradacji - pozbawienia stopnia wojskowego - za udział w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego. Ostatecznie do tego nie doszło. Ustawę, podając przykład właśnie Hermaszewskiego, zawetował prezydent Andrzej Duda.

Mirosław Hermaszewski zmarł w grudniu 2022 roku. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie. W trakcie uroczystości pogrzebowych nad nekropolią w formie hołdu zmarłemu przeleciały cztery myśliwice F-16.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pędzili pożyczoną hulajnogą. Do szpitala zabrał ich śmigłowiec

Pędzili pożyczoną hulajnogą. Do szpitala zabrał ich śmigłowiec

Dwóch nastolatków jechało pożyczoną od kolegi hulajnogą elektryczną. W pewnym momencie kierujący stracił równowagę i obydwaj upadli na jezdnię. Doznając tak poważnych obrażeń, że konieczny natychmiastowy transport na oddział ratunkowy.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. 18 punktów grozy
nowe przepisy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. 18 punktów grozy

Od jutra, 1 lipca, egzaminator zakończy bezwarunkowo egzaminu na prawo jazdy, gdy zdający popełni jeden z 18 skodyfikowanych błędów. Niby nic się nie zmieni, ale egzaminator nie będzie już mieć marginesu wyrozumiałości. Zdania na temat tej nowelizacji są podzielone. Jedni twierdzą, że zmiany poszły w dobrym kierunku, inni że jest tom krok w tył.

Zegarki w pracy – jakie modele pasują do biura i na spotkania biznesowe?

Zegarki w pracy – jakie modele pasują do biura i na spotkania biznesowe?

Stylowy zegarek może być nie tylko praktycznym narzędziem odmierzającym czas, ale również wyrażeniem Twojego podejścia do pracy i biznesu. Wybierając czasomierz do biura lub na spotkanie z klientem postaw na model, który będzie zarówno elegancki, jak i funkcjonalny. W tym artykule podpowiadamy, jaki zegarek do biura damski i męski sprawdzi się najlepiej i czym kierować się przy wyborze czasomierza na spotkania służbowe.

Przygotowane kajaki do spływu Nidą - trasa dla początkujących

Odkryj uroki rzeki Nidy – najlepsze spływy kajakowe w Świętokrzyskiem

Jeśli marzysz o chwili wytchnienia z dala od miasta, w otoczeniu natury i spokojnych nurtów rzek, kajaki na Nidzie to idealna propozycja na weekendowy wyjazd lub aktywny urlop. Rzeka Nida – wraz z jej dopływami: Czarną i Białą Nidą – od lat przyciąga miłośników spływów z całej Polski. To region pełen dzikiej przyrody, urokliwych zakoli i piaszczystych brzegów – idealnych na przerwę i relaks w promieniach słońca.

Marta Wcisło oczekuje odpowiedzialności karnej dla byłego zarządu Zakładów Azotowych w Puławach w okresie sprowowania władzy przez Zjednoczoną Prawicę. Jej zdaniem doszło do celowego wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów
biznes

Europosłanka nie chce węgla w Puławach. Idzie do prokuratury

Ani węgiel, ani gaz w myśl unijnych dyrektyw nie są ekologicznymi źródłami energii. W Puławach postawiono na surowiec wydobywany w pobliskiej kopalni na Lubelszczyźnie. Nowy kocioł kosztował ponad miliard złotych, ale nadal nie pracuje. Europosłanka Marta Wcisło z PO chce ukarania winnych.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Własna firma to nie tylko obowiązki wobec klientów, ale też urzędu skarbowego. Niezależnie od tego, czy prowadzisz JDG, działasz w modelu B2B czy pracujesz zdalnie, biuro rachunkowe pomaga ogarnąć formalności i nie zgubić się w przepisach. Sprawdź, jak znaleźć partnera, który ułatwi Ci codzienność.

Cezary Kulesza będzie prezesem PZPN przez kolejne cztery lata

Cezary Kulesza nadal prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej

W poniedziałek odbyły się wybory nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. A w zasadzie „starego” prezesa. Cezary Kulesza był jedynym kandydatem i będzie rządził polską piłką przez kolejne cztery lata.

Na chodnik runęła część elewacji skarbówki. Miała zaledwie kilka lat
Biała Podlaska

Na chodnik runęła część elewacji skarbówki. Miała zaledwie kilka lat

Dzisiaj ok. godz. 15 na chodnik i ulicę Prostą z wysokości kilku metrów spadła część elewacji Urzędu Skarbowego. Czy kilkuletnia warstwa ocieplenia była wykonana zgodnie ze sztuką i jaki wpływ na wypadek miał trwający obecnie remont?

Boys i Dzień Otwartych Drzwi LODR w Końskowoli
zdjęcia
galeria

Boys i Dzień Otwartych Drzwi LODR w Końskowoli

W niedzielę, 29 czerwca, na placu przy ul. Pożowskiej w mieście Końskowola setki osób bawiło się na koncertach kończących tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wieczorem zagrał zespół Boys.

„Szpital-25” w Lublinie. Żołnierze i medycy razem dla bezpieczeństwa
zdjęcia
galeria

„Szpital-25” w Lublinie. Żołnierze i medycy razem dla bezpieczeństwa

W szpitalnym korytarzu chaos, tłum poszkodowanych, awaria zasilania, a na zewnątrz tłum domagający się pomocy. Na szczęście to tylko ćwiczenia. W Lublinie zakończyło się właśnie dwudniowe pilotażowe szkolenie „SZPITAL-25”, w którym brali udział żołnierze, personel USK nr 4 oraz eksperci z Centrum Symulacji Medycznej.

Strajki zaczęły się w Świdniku. Miasto zaprasza na jubileuszowe koncerty
NASZ PATRONAT

Strajki zaczęły się w Świdniku. Miasto zaprasza na jubileuszowe koncerty

45 lat temu pracownicy WSK PZL-Świdnik rozpoczęli falę strajków na Lubelszczyźnie. Protesty zjednoczyły naród przeciwko władzy ludowej. W rocznicę tamtych wydarzeń, 11 i 12 lipca, miasto Świdnik zaprasza na koncerty gwiazd i multimedialne widowisko.

Infekcje dróg moczowych – jak je rozpoznać i kiedy zgłosić się do urologa online?

Infekcje dróg moczowych – jak je rozpoznać i kiedy zgłosić się do urologa online?

Infekcje dróg moczowych (ZUM) to częsty problem, który może poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dzięki konsultacji z urologiem online w MED24 szybko otrzymasz diagnozę, leczenie, a w razie potrzeby także e-receptę lub zwolnienie lekarskie. Zdalna pomoc to wygodne i dyskretne rozwiązanie – bez kolejek, stresu i wychodzenia z domu.

Egipt po polsku – Poznaj kraj faraonów z lokalnym przewodnikiem

Egipt po polsku – Poznaj kraj faraonów z lokalnym przewodnikiem

Egipt od zarania dziejów przyciąga turystów spragnionych słońca, egzotyki i historii. Mimo że znany jest głównie z piramid i rejsów po Nilu, to w praktyce oferuje znacznie więcej niż tylko katalogowe widoki. Aby w pełni zrozumieć jego bogactwo kulturowe i odkryć mniej oczywiste miejsca, warto skorzystać z usług polskojęzycznego przewodnika, który nie tylko oprowadzi, ale przede wszystkim przybliży kontekst, o którym nie przeczytamy w przewodnikach.

Fajne miejsca na weekend z dzieckiem latem – gdzie się nie nudzić?

Fajne miejsca na weekend z dzieckiem latem – gdzie się nie nudzić?

Rodzinny wyjazd latem – czas na przygodę! Lato to idealny moment, by wyrwać się z domu i spędzić niezapomniany czas z rodziną. Gdy temperatury rosną, a szkolne obowiązki odchodzą na bok, wielu rodziców szuka inspiracji na fajne miejsce na weekend z dzieckiem – takie, które zapewni aktywny wypoczynek, emocje i bezpieczną przestrzeń do zabawy. Polska kryje w sobie wiele takich zakątków – zarówno w miastach, jak i na łonie natury. Od historycznych zamków po urokliwe miejscowości, od przyrodniczych perełek po nietypowe muzea – każde dziecko (i rodzic!) znajdzie coś dla siebie.

Jakie akcesoria do biegania są niezbędne dla każdego biegacza – od amatora po zaawansowanego?

Jakie akcesoria do biegania są niezbędne dla każdego biegacza – od amatora po zaawansowanego?

Odpowiednie wyposażenie do biegania może znacząco wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo i efektywność treningu. Niezależnie od poziomu zaawansowania, każdy biegacz potrzebuje podstawowych akcesoriów wspierających aktywność fizyczną. Właściwy dobór sprzętu nie tylko poprawia wyniki sportowe, ale również chroni przed kontuzjami. Inwestycja w wysokiej jakości akcesoria do biegania to fundament długotrwałej i bezpiecznej przygody z tym sportem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
OSZAR »