

Kąt nachylenia i rozpiętość dachu wpływają na jego estetykę, ale to nie wszystko. Od odpowiedniego dopasowania parametrów zależą także funkcjonalność i trwałość całej konstrukcji. Jeśli chcesz, żeby wszystko było, jak należy, to koniecznie uwzględnij: warunki obciążenia, typ pokrycia, a także układ pomieszczeń poddasza.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące więźby krokwiowej i jętkowej. Jeśli zastanawiasz się:
- jaki kąt dachu sprawdzi się najlepiej przy danej rozpiętości;
- jak długość krowi wpływa na stabilność dachu;
- kiedy warto zastosować dodatkowe elementy usztywniające;
to ten artykułu naprowadzi Cię na właściwe tory.
Więźba krokwiowa: kluczowe kąty i maksymalna rozpiętość
Więźbę krokwiową stosuje się głównie w budynkach o niewielkiej rozpiętości. Przeważnie to konstrukcje do około 6-7 metrów. Wyróżnikiem jest tutaj brak dodatkowych elementów pośrednich. Oznacza to, że obciążenie z dachu przenoszone jest bezpośrednio z krokwi na murłaty i ściany zewnętrzne.
Zastosowanie?
Więźba krokwiowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dachów stromych, o kącie nachylenia powyżej 40°. W tego typu konstrukcjach siły rozpierające są mniejsze, a dzięki temu dach może pracować bardziej efektywnie.
O czym pamiętać?
Jeśli Twój dach będzie miał kąt poniżej 30° i niską rozpiętość krokwi, to wiedz, że mogą pojawić się odkształcenia lub uszkodzenia ścian!
W związku z powyższym więźba krokwiowa sprawdzi się, jeśli zależy Ci na ekonomicznej i prostej konstrukcji, np.:
- w domkach letniskowych;
- garażach;
- budynkach gospodarczych.
Więcej przydatnych informacji dotyczących więźby krokwiowej znajdziesz w artykule: https://roofchallenge.eu/artykul/wiezba-krokwiowa-charakteryzacja-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-stosowac/.
Więźba jętkowa: sprawdzone rozwiązanie przy większej rozpiętości i stromym dachu
W stromych dachach, w których długość krokwi przekracza 6-7 metrów, sprawdzi się więźba jętkowa. Jej nazwa pochodzi od jętki, czyli poziomego elementu, który łączy pary krokwi w okolicach połowy ich długości.
Zastosowanie jętki redukuje ugięcia i siły rozpierające. Dzięki temu konstrukcja będzie sztywniejsza i bardziej stabilna. Powyższe parametry sprawiają, że więźba jętkowa bardzo dobrze sprawdza się w domach z poddaszem użytkowym. Jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie przy kątach nachylenia dachu od 35° do 45°.
Dużą zaletą jętki jest brak podpór słupowych. Dzięki temu możesz w pełni wykorzystać dostępny metraż na poddaszu. Zapewni Ci to większą swobodę w aranżacji i wygodę użytkowania.
Więźba jętkowa łączy elastyczność projektową i wytrzymałość. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące tej konstrukcji, to znajdziesz je na: https://roofchallenge.eu/artykul/poradnik-wiezba-jetkowa-charakteryzacja-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-stosowac/.
Krokwiowa czy jętkowa?
Rozpiętość dachu i kąt jego nachylenia to główne parametry, które ułatwią Ci podjęcie decyzji o wyborze więźby dachowej.
W przypadku mniejszej szerokości i stromym kącie sprawdzi, to więźba krokwiowa będzie tańsza i szybsza w realizacji. Jeśli jednak potrzebujesz większej rozpiętości lub zależy Ci na poddaszu użytkowym, to lepszym wyborem będzie więźba jętkowa.
Pamiętaj, że nawet najlepszy projekt warto skonsultować ze specjalistą. Nawet niewielkie modyfikacje kąta czy długości krokwi mogą wpłynąć na nośność dachu, czyli bezpieczeństwo wszystkich domowników. Eksperci pomogą Ci dobrać rozwiązanie, które będzie dostosowane do Twojego dachu i potrzeb inwestycyjnych.
