Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2024 r.
17:53

Niebo nad Kuraszewem w Galerii Wirydarz. 50-lecie pracy twórczej Andrzeja Fogtta

Od piątku w Galerii Sztuki Wirydarz na Starym Mieście w Lublinie można oglądać nową wystawę „Niebo nad Kuraszewem”. Przygotowana została z okazji 50- lecia pracy twórczej Andrzeja Fogtta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace pochodzącego z Poznania Andrzeja Fogtta, wybitnego polskiego malarza, grafika i rzeźbiarza, który studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego (1974) w lubelskiej galerii prowadzonej przez Małgorzatę i Piotra Zielińskich można było oglądać wielokrotnie. Tym razem powraca na ul. Grodzką z „Niebem nad Kuraszewem”.  Wystawa potrwa do 30 listopada

Wschód a słońce w południe

Początek czerwca, stoję na drodze po środku pola porośniętego żytem. Na krańcu pola mroczna, zielona głębia lasu. Dalej już tylko przestrzeń i przestrzeń. Kiedy odwracam wzrok  w drugą stronę, widzę geometryczne rytmy pól, żywej i srebrzystej zieleni, gorącej żółci, świecącego fioletu dopełnionego żółto – zielonym polem wschodzącej pszenicy. Przytulone do siebie drzewa rzucają cień na małe drewniane domy, ustawione rytmicznie na horyzoncie. Niebo iskrzy się bladym błękitem. Przestrzeń, przestrzeń, oddycham przestrzenią. Ta przestrzeń jest jak powiew wielkiego oceanu. Wystarczy cofnąć czas, aby ujrzeć ocean wielkiej Rosji.

Mieszkam w modrzewiowym „Domu Czajki”, postawionym na owalnych, polnych głazach, w sadzie pełnym starych jabłoni. Drzewa rodzą jabłka, które pamiętają nawet dzieciństwo Henryka. Kuraszewo, mała wioska oddalona o 16 kilometrów od Hajnówki, a 200 kilometrów od Warszawy. Jednak tutaj, podobnie jak w Rosji wszystko jest dwoiste. Płyną dwa różne strumienie czasu: jeden cerkiewny, zgodny z kalendarzem Juliańskim, drugi świecki, według kalendarza Gregoriańskiego. Różnica pomiędzy nimi wynosi zaledwie 14 dni, ale to wystarczy aby znaleźć się w innej rzeczywistości. A jeżeli jest się starowierem, to czas odmierzamy od stworzenia świata, według kalendarza bizantyńskiego, czyli obecnie mamy rok 7512.

W Nowoberezowie, przez które droga prowadzi do Kuraszewa, stoją dwie cerkwie. Jedna jest murowana, krągła, świecąca bielą ścian i pokryta zielonym dachem. Ta cerkiew pamięta wyprawę Napoleona na Rosję. Druga jest mniejsza, drewniana, połyskująca chłodnym, cynowym dachem. Obie zaskakują przybyszów, ponieważ zostały wykonane na miarę niepojętego ogromu Boga, a jednocześnie na rozmiar człowieka. Są miniaturowym modelem Boskiego uniwersum. Zostały przeniesione z Bizancjum, jednak pozbawione wyraźnych cech monumentalizmu. Tutaj styl ten został przystosowany do nowych okoliczności, do skali innego nieba i światła.

Będąc w Kuraszewie czy Nowoberezowie, uczestniczę w konfrontacji pomiędzy Greckim a Rzymskim Kościołem. Nasuwają mi się różne porównania.

Kiedy Zachód badał Boga i jego istotę, posługując się narzędziami logiki, filozofii i metafizyki, to Wschód klęczał przed Jego potęgą, będąc świadomym swojej marności. Kiedy Zachód budował strzeliste katedry, z wieżami sięgającymi Tronu Pańskiego, mniemając że zbudowana świątynia  jest prawdziwym filarem tego Tronu, Wschód budował bliskość misterium i PAX Christiana. Porównań i skojarzeń nasuwa się znacznie więcej. Polacy wraz z chrześcijaństwem przyjęli model świata i wszechświata już skonstruowany. Za Odrą był już gotowy styl w architekturze, sztuce, piśmiennictwie. Wszystko było wyniosłe a nie wzniosłe, chciało dorównać skali i wielkości samego Boga. Nie wspominając o dekoracyjnym i ilustracyjnym malarstwie dominującym w sztuce Zachodniego katolicyzmu, w której tak mało sfery sakrum. Prawosławie zaś zachowało swoja naiwność, baśniowość, alogiczność. Likwidowało to odwieczny ludzki lęk między czasem a wiecznością. Stąd nadzwyczajna uroda cerkwi, promieniują one pięknem ofiary i dziękczynienia. A Ikona stworzona przez św. Andrzeja Rublowa jako czysty styl ruski ikonopisania stała się prawdziwym klejnotem tej ofiary. Trzeba w dodatku przypomnieć, że ikona nie jest obrazem o treści religijnej, lecz Świętych Obcowaniem, okiem do Królestwa Niebieskiego, modlitwą Wstawienniczą, Dziękczynieniem i Pośrednictwem. Ale jeżeli należy do sfery sztuki to tylko przez talent jakim Bóg obdarował malarza ikon.

Mam wewnętrzne poczucie, że Malewicz mógł tylko urodzić się w Rosji. Co to ma wspólnego z ikoną – ma i to nie tylko, zaryzykuję nawet twierdzenie, że obrazy Malewicza posiadają podobnie mistyczne ziarenko. Bliżej mi do tego mistycyzmu Wschodniego niż do logiki Katolicyzmu Zachodniego. Cieszę się, że w Polskim malarstwie jest Jerzy Nowosielski, tak mało rozumiany przez Zachodnich koneserów. Zachodnia Europa ma dopiero przed sobą odkrycie Kuraszewa jak i duchowości Wschodu. Ciekawe jest tylko to, że Europa Zachodnia ma swój znamienny udział w historii Rosji, przecież Katarzyna II była córką zastępcy komendanta garnizonu, Szczecińskiego z rodu ksiażąt Anhalckich. Polska także ma wiele wspólnych kart w tych księgach, żoną Kazimierza Odnowiciela była Dobrogena Jarosławna.

Zafascynowałem się Kuraszewem, znalazłem tu zachwyt dla ludzi, ich języka, potwierdziłem swój zachwyt dla Wschodu, cieszę się, że nie uległem nigdy stereotypowi polskiej  nienawiści i lekceważenia tego co ruskie. Mam nadzieję ten stereotyp ulegnie zmianie. Wiem jedno, trzeba chronić takie „Kuraszewo”. Obserwuję to miejsce we wszystkich porach roku. Cieszy mnie biel szronu na gliniastych polach, różowe światło na warstwach czekoladowej ziemi. Znalazłem tu nowe kolory, materię, linie i punkciki.  Rysuję,  maluję obrazy, Bóg wie jak długo jeszcze, ale niech trwa to moje Kuraszewo, niech szczęśliwie trwa.

Andrzej Fogtt

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Europoseł Krzysztof Hetman oraz Andrzej Maj, wicewojewoda lubelski, podczas konferencji w październiku ubiegłego roku w Kraśniku

Miliard zł dla PGZ na fabrykę amunicji w Kraśniku. To już pewne

- Dotrzymujemy słowa. Fabryka amunicji powstanie w Kraśnik. O sprawach najważniejszych mówi się krótko i w żołnierskich słowach - to co kilka miesięcy temu obiecałem wraz z Krzysztof Hetman stało się faktem. Rekordowa, rządowa dotacja, blisko 1 miliard złotych dla Mesko S.A. na budowę fabryki amunicji w Kraśnik – informuje na swoim profilu FB Andrzej Maj, wicewojewoda lubelski.  

Dwa bloki mieszkalne, w których łącznie znajdzie się 60 mieszkań na wynajem, wybuduje w Łukowie (Lubelskie) spółka non profit – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SiM Lubelskie. To pierwsza z zaplanowanych 17 inwestycji mieszkaniowych tej spółki w woj. lubelskim.

Koniec z ukrywaniem zła. Nowa technologia przeciw szkolnej przemocy
Dęblin

Koniec z ukrywaniem zła. Nowa technologia przeciw szkolnej przemocy

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Dęblinie dołączy do grona ponad 400 placówek w całym kraju, które korzystają z cyfrowej platformy Resql. Narzędzie do walki z przemocą rówieśniczą to nagroda w ogólnopolskim plebiscycie.

Apelacja prokuratury od wyroku za szpiegostwo w Białej Podlaskiej

Apelacja prokuratury od wyroku za szpiegostwo w Białej Podlaskiej

Prokuratura Regionalna w Lublinie złożyła apelację od wyroku skazującego 53-letniego obcokrajowca na ponad dwa lata więzienia za działalność szpiegowską. Po zaliczeniu tymczasowego aresztowania na poczet kary, mężczyzna wyszedł już na wolność. Śledczy domagają się dla niego pięciu lat więzienia.

Maciej Stolarczyk (Górnik Łęczna): Piast, Hapoel i Jagiellonia to drużyny z najwyższych poziomów

Maciej Stolarczyk (Górnik Łęczna): Piast, Hapoel i Jagiellonia to drużyny z najwyższych poziomów

Piłkarze Górnika Łęczna wciąż nie mają na koncie żadnej sparingowej wygranej, choć trzeba oddać, że latem tego roku mierzą się z bardzo solidnymi rywalami. W środę zielono-czarni okazali się słabsi od Jagiellonii Białystok, która w poprzednim sezonie zajęła trzecie miejsce w PKO BP Ekstraklasie

Minister pomoże Puławom? Jest projekt nowej ustawy o sporcie

Minister pomoże Puławom? Jest projekt nowej ustawy o sporcie

Nigdy więcej żaden orlik, żaden obiekt sportowy nie zostanie zamknięty. W Puławach doprowadzimy do otwarcia tego obiektu - w kwietniu w Sejmie zapowiadał minister sportu, Sławomir Nitras. Jak się okazuje, nie były to puste słowa. Faktycznie trwają prace nad zmianami w prawie. Widzieliśmy projekt ustawy.

PGE Start Lublin o Ligę Mistrzów powalczy w końcówce września

Pierwszy rywal z Hiszpanii. PGE Start Lublin zagra o Ligę Mistrzów w turnieju eliminacyjnym

W środę koszykarze PGE Startu poznali pierwszego rywala, z którym powalczą o występ w Lidze Mistrzów. Czerwono-czarni o awans do prestiżowych rozgrywek zagrają w turnieju eliminacyjnym.

Skakanka w dłoń i skaczemy! W ramach walki z mukowiscydozą
4 lipca 2025, 11:00

Skakanka w dłoń i skaczemy! W ramach walki z mukowiscydozą

W piątek na dziedzińcu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego będzie głośno i wesoło. Akcja, która kojarzy się z dziecięcą zabawą ma także głębszy przekaz.

2 lipca 2025, 19:00

Czy chcesz usłyszeć, jak rozpraszają się dźwięk organów po całej przestrzeni? Jeśli tak, to z okazji 38 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie można stać się częścią przygody poprzez dźwięk i pamięć.

Zdjęcie ilustracyjne

Ruszyły wypłaty renty wdowiej. 9,3 mln zł trafiło już do mieszkańców naszego regionu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze renty wdowie. Do 86 tys. osób trafiło łącznie blisko 317 mln zł, z czego ponad 30 mln złotych to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku z zastosowaniem tak zwanego zbiegu świadczeń. Dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 352,46 zł.

Cięcie laserem – nowoczesna technologia dla przemysłu

Cięcie laserem – nowoczesna technologia dla przemysłu

Produkcja komponentów metalowych przeszła ogromną ewolucję, idąc w parze z rozwojem technologii. Dziś kluczowe znaczenie mają precyzja, szybkość i ekonomika procesu – dlatego właśnie cięcie laserem zyskuje na popularności. Coraz więcej firm z różnych branż – od motoryzacyjnej, przez budownictwo, aż po meblarską – sięga po tę metodę jako niezawodne rozwiązanie w nowoczesnej obróbce metalu.

Antyczni myślicieli we współczesności? Znajdziecie to na spektaklu "Obłoki"

Antyczni myślicieli we współczesności? Znajdziecie to na spektaklu "Obłoki"

“Obłoki” to teatralna kreacja zbiorowa inspirowana antycznym humorem i refleksjami filozoficznymi, gdzie spotykają się ze sobą w dzisiejszej rzeczywistości.

Jak wybrać najlepszą butelkę termiczną do swoich potrzeb: poradnik

Jak wybrać najlepszą butelkę termiczną do swoich potrzeb: poradnik

Wybór odpowiedniej butelki termicznej warto zacząć od zastanowienia się, w jakich sytuacjach będzie Ci najbardziej potrzebna. Czy szukasz czegoś na intensywny trening, do pracy, na długie podróże autem, a może na piesze wędrówki? Każdy z tych scenariuszy wymaga nieco innych funkcji - i właśnie tu wyróżnia się Fizz&Go od SodaStream.

Jaka drukarka do biura? Kompleksowy przewodnik

Jaka drukarka do biura? Kompleksowy przewodnik

Wybór odpowiedniej drukarki do biura nie powinien być decyzją podejmowaną pochopnie. To inwestycja, która może realnie wpłynąć na wydajność pracy całego zespołu, komfort użytkowników oraz poziom kosztów operacyjnych. Dobrze dobrane urządzenie wielofunkcyjne to nie tylko kopiarka, ale również drukarka, skaner, a często także narzędzie do zarządzania dokumentami i bezpieczeństwem informacji. Jak więc wybrać drukarkę, która najlepiej odpowie na potrzeby Twojego biura?

Materace Lublin – Selene zaprasza

Materace Lublin – Selene zaprasza

Czy zdarza Ci się budzić z bólem pleców, sztywnością karku albo po prostu z poczuciem niewyspania? To znak, że warto przyjrzeć się swojemu materacowi. Odpowiednio dobrany model może znacząco poprawić jakość Twojego snu i samopoczucia. Jeśli szukasz materaca w Lublinie, odwiedź salon Selene Materace w Skende Shopping przy Ikea. To miejsce, w którym zdrowy sen i profesjonalne doradztwo idą w parze.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

35,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

45,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

45,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

45,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

48,00 zł

Komunikaty

OSZAR »