Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 kwietnia 2023 r.
9:00

Schorowani na wsi. Jak pomagać tam, gdzie system nie sięga

Autor: Zdjęcie autora eb
(fot. archiwum)

Nie muszą być w szpitalu, ale potrzebują wsparcia, na przykład rehabilitanta. Z myślą o takich osobach, zwłaszcza starszych i mieszkających na wsi powstał pilotażowy program opieki domowej. Szpital w Międzyrzecu Podlaskiej jako jeden z trzech w województwie lubelskiego dostał grant na jego realizację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chociaż schorowani, to nie zawsze wymagają hospitalizacji. Jednak opieki już tak. – To pomoc w codziennych czynnościach osobom starszym, samotnym czy niepełnosprawnym. Może to być przyniesienie drewna na opał czy przygotowaniu posiłku– tłumaczą pomysłodawcy programu z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku.

To niedaleko tego miasta w hospicjum Proroka Eliasza przetestowano już taki model. Jego założenia realizuje teraz szpital powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim. – Opieką objęliśmy 10 osób z dwóch wiejskich gmin, Międzyrzeca Podlaskiego oraz Drelowa– wskazuje dyrektor Marek Zawada. – To starsi ludzie, którzy mają różne dysfunkcje i sami nie są w stanie funkcjonować. Zapewniamy im opiekę lekarza, pielęgniarki, psychologa, opiekuna medycznego oraz rehabilitanta–precyzuje Zawada i liczy, że w przyszłości program stanie się standardem opieki domowej seniorów. To m.in. osoby z demencją, po udarach czy z odleżynami.

W praktyce wygląda to tak, że na przykład opiekun wykonuje z podopiecznym ćwiczenia, jeśli tak zalecił rehabilitant.

– Zespół specjalistów edukuje i przygotowuje też rodzinę do sprawowania opieki i sposobów pielęgnacji nad osobą starszą– tłumaczy dyrektor. Okazało się, że na terenach wiejskich potrzeby w tym zakresie są rzeczywiście spore. – Bardzo nam pomogły Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, które wskazały takie osoby– przyznaje Zawada.

Szpital dostał 100 tys. zł na te działania. A każdemu podopiecznemu przypada 120 godzin takiej opieki. – Jest oczywiście rotacja. Wiemy, że najbliższe środowisko najlepiej zna swoich sąsiadów i ich potrzeby. Dlatego zwracamy się o zgłaszanie do nas takich osób– apeluje z kolei doktor Maciej Płaszewski, zastępca dyrektora. Program trwa do końca sierpnia. W Polsce przystąpiło do niego 21 placówek. – Ten projekt uzupełnia nasze zadania– potwierdza Dorota Świrydziuk, kierownik GOPS w Międzyrzecu Podlaskim. – Starsi ludzie otrzymują pomoc psychologa, a to ważne– przyznaje Świrydziuk.

Projekt, którego pełna nazwa to „Skalowanie innowacji społecznej – Opieka domowa na terenach wiejskich” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego torba bawełniana to dziś więcej niż gadżet - marketing, moda i manifest w jednym

Dlaczego torba bawełniana to dziś więcej niż gadżet - marketing, moda i manifest w jednym

W dobie rosnącej konkurencji oraz coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów, marki muszą szukać innowacyjnych i spójnych sposobów na dotarcie do odbiorcy. W tym kontekście torby bawełniane z nadrukiem zyskują status nie tylko praktycznego dodatku, lecz także skutecznego narzędzia komunikacji wizualnej i marketingowej. Jeszcze kilka lat temu traktowane jako alternatywa dla foliowych reklamówek, dziś stały się synonimem troski o środowisko, a przy tym potężnym nośnikiem wartości firmy. To mobilna wizytówka marki, która dociera tam, gdzie tradycyjna reklama nie ma wstępu.

Pracownicy Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski podczas akcji niszczenia barszczu Sosnowskiego

Tępią barszcz, by ratować las. Szpadlem i świdrem, bez grama chemii

W Nadleśnictwie Tomaszów Lubelski trwa walka. Dość nierówna, bo z silnym przeciwnikiem, ale gwarantująca choć częściowy sukces. Stawką są młode, bukowe lasy, a rywalem wyjątkowo ekspansywna roślina: barszcz Sosnowskiego.

Wyniki matur 2025. Jak wypadło województwo lubelskie?

Wyniki matur 2025. Jak wypadło województwo lubelskie?

Które miasta i powiaty mają najlepszych absolwentów liceów i techników? Które szkoły mogą się pochwalić stuprocentową zdawalnością? Mamy już oficjalny komunikat Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Szampon i czekolada w kosmosie. Uznański-Wiśniewski eksperymentuje i odpowiada

Polski astronauta połączył się dziś z dziećmi zgromadzonymi w Centrum Nauki Kopernik. Odpowiadał na ich pytania i opowiadał o swojej kosmicznej misji.

Zderzenie i ciężarówka w ogniu. Kierowcy trafili do szpitala

Zderzenie i ciężarówka w ogniu. Kierowcy trafili do szpitala

W poniedziałek, 7 lipca, w miejscowości Hrud (powiat bialski) kierujący Jeepem 66-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się z ciężarową Scanią. Ciężarówka wjechała częściowo do przydrożnego rowu i zapaliła się.

Do dramatycznego w skutkach zatrucia doszło jesienią zeszłego roku w jednym z prywatnych domów w Tomaszowie Lubelskim

Trutka na gryzonie zabiła dziecko. Prokuratura zawiesza śledztwo

Niedługo od dramatycznej śmierci 2-latka z Tomaszowa Lubelskiego minie rok. Jednak prowadząca śledztwo prokuratura nikomu nie przedstawiła zarzutów. Postępowanie zostało zawieszone.

Bimbrownik-egzorcysta po raz 18. zaczyna bal w Wojsławicach
Patronat „Dziennik Wschodniego”

Bimbrownik-egzorcysta po raz 18. zaczyna bal w Wojsławicach

Nowe gumofilce lśnią fortepianową czernią, zaczes elegancko przygładzony słoniną – Jakub Wędrowycz jest już gotowy na wielką imprezę w Wojsławicach. Atrakcji nie zabraknie. Egzorcyzmy są w pakiecie, jak i inne ulubione rozrywki bohatera opowiadań Andrzeja Filipiuka. W Wojsławicach pojawia się także czescy fani bimbrownika.

Od początku roku funkcjonariusze NOSG udaremnili już ponad 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski
NA GRANICY

Przez Bug do Polski. 17 migrantów zatrzymanych

Siedemnastu nielegalnych migrantów z Afganistanu i Pakistanu zostało zatrzymanych tuż po przekroczeniu granicy. Celem ich podrózy była Europa Zachodnia. Wpadli, gdy próbowali przedostać się z Białorusi z pomocą dwóch obywateli Ukrainy.

Znamy awizowany skład Orlen Oil Motoru na najbliższy mecz PGE Ekstraligi

Znamy awizowany skład Orlen Oil Motoru na najbliższy mecz PGE Ekstraligi

Po blisko dwutygodniowej przerwie w nadchodzący weekend odbędzie się 11. kolejka PGE Ekstraligi. Na jej otwarcie Orlen Oil Motor Lublin zmierzy się w Rybniku z tamtejszym Innpro ROW, który zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, ale w poprzedniej kolejce wygrał drugi mecz w tym sezonie. „Koziołki” podały już awizowany skład na to spotkanie

Mapa ostrzeżeń meteorologicznych obowiazujacych do do godziny 20 w czwartek, 10 lipca

IMGW: prognozy opadów korzystniejsze niż przed powodzią 2024

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku – informują IMGW i Wody Polskie.

Lubelski Lipiec: Lublin w lipcu '80 na starych fotografiach
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski Lipiec: Lublin w lipcu '80 na starych fotografiach

To nie Gdańsk, nie Szczecin, lecz Lublin był pierwszą iskrą. Przed wielką falą Sierpnia 1980, to tutaj, na Lubelszczyźnie, rozpoczął się bunt, który na zawsze zmienił historię Polski. Pierwsze strajki wybuchły równo 45 lat temu, 8 lipca.

III LO w Puławach - ich szkoła
edukacja

Jak poszły matury w powiecie puławskim? KEN lepszy od Czarta

W całym powiecie puławskim do egzaminów maturalnych przystąpiło w tym roku 971 uczniów i większość z nich (81 proc.) zaliczyła je z wynikiem pozytywnym. Najlepiej poszło abiturientom II LO w ZSO nr 1 im. KEN, I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego oraz w III LO w ZSO nr 2 im F. D. Kniaźnina.

Wyniki matur: "mogło być trochę lepiej". Problemem przede wszystkim matematyka

Wyniki matur: "mogło być trochę lepiej". Problemem przede wszystkim matematyka

Mogło być trochę lepiej – tak Barbara Nowacka skomentowała wyniki tegorocznych matur. Jak dodała, wyzwaniem jest wzmocnienie matematyki, bo wyniki z tego testu budzą „szczególny niepokój”.

Manoline Antiga została zawodniczką DRS AZS UMCS Lublin

Manoline Antiga siatkarką DRS AZS UMCS Lublin

Córka Stephana Antigi, Manoline, zasiliła drużynę siatkarek DRS AZS UMCS Lublin

Województwo lubelskie w gotowości przed nadejściem niżu genueńskiego. Służby apelują o rozwagę
RAPORT

Województwo lubelskie w gotowości przed nadejściem niżu genueńskiego. Służby apelują o rozwagę

W obliczu nadciągającego niżu genueńskiego władze województwa lubelskiego zorganizowały specjalną konferencję prasową, podczas której przedstawiono szczegółowe plany działań prewencyjnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
OSZAR »